Država poljoprivrednicima daje subvencije za nabavku traktora

Poljoprivrednici će u ovoj godini moći da se prijave za subvencije za nabavku novog traktora, predviđeno je Pravilnikom o podsticajima za investicije u fizičku imovinu poljoprivrednih gazdinstava.

Najviši ukupni iznos podsticaja koji korisnik može da ostvari za jednu kalendarsku godinu je 800.000 dinara. Traktor mora biti namenjen za izvođenje poljoprivrednih radova u primarnoj biljnoj i stočarskoj proizvodnji, rekao je Ivan Rangelov iz PSS Niš u izjavi za Radio Koprijan.

On dodaje da snaga motora traktora mora biti do najviše 60 kilovata i traktor mora biti proizveden u Srbiji ili da ga dobavljač uvozi u rastavljenom stanju i sklapa na svojim proizvodnim linijama u Srbiji. Rok za podnošenje zahteva za odobravanje prava na podsticaje u skladu sa ovim Javnim pozivom podnosi se u roku do 29. maja 2020. godine.

Podsticajima se ne nadoknađuju porezi, uključujući i porez na dodatu vrednost, carinske, uvozne i ostale administrativne takse, troškovi bankarske provizije, osiguranja i registracije traktora, nabavka priključka za izvođenje radova itd.

Podsticaj mogu ostvariti lica koja su upisana u Registar poljoprivrednih gazdinstava i čija su gazdinstva u aktivnom statusu i to:

  1. fizičko lice – nosilac komercijalnog porodičnog poljoprivrednog gazdinstva
  2. preduzetnik
  3. privredno društvo
  4. zemljoradnička zadruga koja ima najmanje pet članova zadruge koji su upisani u Registar kao nosioci ili članovi pet različitih komercijalnih porodičnih poljoprivrednih gazdinstava u aktivnom statusu.

Investicija u nabavku novog traktora treba da je u potpunosti realizovana u periodu od 1. januara tekuće kalendarske godine za koju se podnosi zahtev, a najkasnije do dana podnošenja zahteva za ostvarivanje prava na podsticaje odnosno do 29. maja 2020. godine.

Podnosilac zahteva treba da ima  u Registru poljoprivrednih gazdinstava upisane površine zemljišta pod proizvodnjom odgovarajućih vrsta biljnih kultura:

  • do 0,5 ha povrća, voća i cveća u zaštićenom prostoru;
  • do 2 ha jagodastog voća, odnosno do 5 ha ostalog voća;
  • 2 ha grožđa, na parcelama koje su upisane i u Vinogradarski registar u skladu sa zakonom koji uređuje vino;
  • do 3 ha povrća (na otvorenom polju);
  • od 0,1 do 50 ha cveća (na otvorenom polju);
  • do 50 ha aromatičnog i lekovitog bilja;
  • do 2 ha žitarica, industrijskog i krmnog bilja.

u zavisnosti od vrste stočarske proizvodnje proizvodnje ima

  • do najviše 19 mlečnih krava,

Odnosno ima ukupni kapacitet objekta upisanog u Registar objekata, odnosno Registar odobrenih objekata, u skladu sa zakonom kojim se uređuje veterinarstvo, i to:

  • do najviše 19 goveda i/ili
  • do najviše 149 ovaca i koza i/ili
  • do najviše 29 krmača i/ili
  • do najviše 99 tovnih svinja po turnusu i/ili
  • do najviše 3.999 brojlera po turnusu i/ili
  • do najviše 399 tovnih ćurki po turnusu.

Iznos podsticaja

U skladu sa uredbom kojom se uređuje raspodela podsticaja u poljoprivredi i ruralnom razvoju podsticaji se utvrđuju u u iznosu od 50 % od vrednosti realizovane prihvatljive investicije umanjene za iznos sredstava na ime poreza na dodatu vrednost, odnosno u iznosu od 65 % od ove vrednosti u području sa otežanim uslovima rada u poljoprivredi.

Najviši ukupni iznos podsticaja koji korisnik može da ostvari za jednu kalendarsku godinu je 800.000 dinara.

Rok za podnošenje zahteva za odobravanje prava na podsticaje u skladu sa ovim Javnim pozivom podnosi se u roku do 29. maja 2020. godine.

M.Jovanović/ Foto: agropanonka.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *