Advertisement

RHMZ: Upozorenje na vremenske prilike

Republički hidrometeorološki zavod je prosledio upozorenje za brdsko-planinska područja Srbije (od 26. do 29.11.2025.), na povremene epizode jačeg snega koje se u brdsko-planinskim predelima, očekuju u prekidima od večeras (26.11.) do subote (29.11.) i koje će usloviti smanjenu vidljivost i zadržavanje snežnog pokrivača na kolovozu. Navode da će prolazne epizode jačeg snega biti češće u večernjim i noćnim satima kada će se sneg zadržavati i na pojedinim lokalitetima u nižim predelima, uglavnom u zapadnim, centralnim i jugozapadnim krajevima Srbije. U oblasti Homoljskih planina i na jugoistoku u istom periodu prognoziraju se mešovite padavine (kiša i sneg), a usled niskih temperatura, kiša se mestimično može lediti na tlu. Oprez se pre svega savetuje svim učesnicima u saobraćaju.

RHMZ naglašava da će se za konkretne lokacije izdavati hitna upozorenja jedan do dva časa unapred. Na osnovu trenutno aktuelnih podataka sa sajta RHMZ-a, upozorenja su sledeća:

–           Za četvrtak 27.11.2024. godine narandžasti meteoalarm je proglašen za područje Istočne Srbije  i Jugozapadne Srbije, kada se očekuje formiranje snežnog pokrivača ≥ 5cm za 6h i lokalna pojava ledene kiše/rosulje.

–           Za petak 28.11.2025. godine, narandžasti meteoalarm je proglašen za područje Istočne Srbije, Jugoistočne Srbije  i Jugozapadne Srbije, kada se očekuje formiranje snežnog pokrivača ≥ 5cm za 6h i lokalna pojava ledene kiše/rosulje.

U područjima gde se prognozira formiranje snežnog pokrivača, kao i pojava ledene kiše/rosulje treba očekivati probleme u saobraćaju i drugim vidovima komunikacije, probleme u snabdevanju električnom energijom, opasnost od taloženja i mržnjenja mokrog snega na sisteme za prenos električne energije, električnu železnicu, žičare, TV tornjeve i druge antenske stubove, opasnost od granja koje se lomi sa drveća, opasnost od snežnog opterećenja krovova na zgradama i drugim objektima, kao i mogućnost nastanka snežnih nanosa, saopštavaju iz lokalnog Štaba za vanredne situacije.

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *