Sutra počinje popis stanovništva- 34 popisivača izlaze na teren u našoj opštini

Sutra počinje popis stanovništva na teritoriji opštine Doljevac, ali i u Srbiji koji će trajati do 31.oktobra.  Ovo je izuzetno bitan posao za opštinu Doljevac jer  će se dobiti popis demografskog, ekonomskog i zdravstvenog stanja stanovništva. Kako kažu iz Popisne komisije Doljevac zadovoljni su  stepenom ozbiljnosti sa kojim su popisivači pristupili obuci i nadaju se da će na isti takav način pristupiti i poslu popisivača. Oni su ovom prilikom pozvali  građane opštine Doljevac da se odazovu popisu.  Metodologija po kojoj se sprovodi popis je u potpunosti usaglašena prema međunarodnim standardima, a na teritoriji opštine Doljevac 34 popisivača elektronski će popunjavati popisnice, kaže iz Popisne komisije Doljevac.

Dodaju, da je počeo sa radom,  od 15.septembra, Info centra za građane koji putem besplatnog poziva na broj 0800 444 005 mogu da se informišu i razjasne sve nedoumice oko popisa.

Pozivi ka Info-centru su besplatni i dostupni sa teritorije cele Srbije, iz fiksne mreže Telekoma Srbije i mobilnih mreža.

Radno vreme Info-centra je od 8 do 20 časova – svakoga dana.

Na popisnici, formularu u koji se unose podaci o svakom stanovniku, biće 69 pitanja. To su pitanja o ličnim podacima, obrazovanju, bračnom stanju, promenama adrese stanovanja, poslovnom statusu, invaliditetu i prevoznim sredstvima. Popisivači će postavljati i pitanja o stambenom prostoru i domaćinstvu.

Tri pitanja na koja ljudi ne moraju da odgovore su koje su veroispovesti,  nacionalnosti i maternji jezik.

Popis stanovništva podrazumeva opsežno prikupljanje podataka o svim stanovnicima jedne države i radi se u skoro svim zemljama sveta, uglavnom na deset godina.

To je najvažniji izvor pojedinačnih podataka o stanovništvu i stambenom fondu jedne države i, samim tim, predstavlja okosnicu nacionalne statistike, navodi se na sajtu Republičkog zavoda za statistiku.

Prikupljeni podaci pružaju uvid u tačan broj porodica, stanova i kvalitet života stanovnika jedne države.

Zakonom je propisana i prekršajna odgovornost kao i novčane kazne u iznosu od 20 do 50 hiljada dinara za one koji odbiju da odgovore na pitanja ili daju netačne i nepotpune odgovore.

Inače, sprovođenje popisa ima jako dugu tradiciju na tlu Srbije. Prvi opšti popis stanovništva sproveden je juna 1834. godine – po naređenju kneza Miloša. Ovaj popis nije obuhvatao Turke (koji se ni kasnije nisu popisivali) i Rome, koji su bili izuzeti od popisa jer nisu bili podložni opštem oporezivanju. Pored kuća i poreskih glava, popisom su obuhvaćeni i vojni obveznici.

Popis stanovništva koji je sproveden u oktobru 1866. godine  smatra se prvim modernim popisom. Pod rukovodstvom Vladimira Jakšića, začetnika statistike u Srbiji, izvršene su ozbilјne pripreme za sprovođenje pomenutog popisa, izrađeni su formulari i pravila popisivanja i uklјučen je veliki broj novih obeležja. Ovim popisom obuhvaćeno je celokupno stanovništvo.

M.J.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *