Uoči početka školske godine u Doljevcu: Istraživali smo troškove opremanja djaka za udžbenike, pribor, prevoz srednjoškolaca

Kraj avgusta period je godine kada se većina roditelja zbog ogromnih finansijskih izdataka za pripremanje djaka za školu hvata za glavu, dok izdavači udžbenika i prodavci školske opreme zadovoljno trljaju ruke. Ukoliko u porodica ima i više školaraca, ti izdaci se višestruko uvećavaju, pa se ne retko poseže za pozajmicama ili kreditima, kako bi se nekako izašlo na kraj s troškovima, tim pre jer je ovo vreme kada se razmišlja i o mnogim drugim izdacima uoči dolaska zime, o ogrevu, zimnici.

Ipak, najveći izdatak su svakako udžbenici. Polemika o tom trošku ove je godine naročito intenzivirana, s obzirom na to da su se pojavili izdavači koji knjige za školu nude besplatno u onlajn formatu ili po ceni za štampana izdanja od 2 dinara po stranici. Drugi izdavači, kako se moglo čuti u javnosti, tu informaciju dočekali su s negodovanjem, roditelji s radošću. Ali nažalost po roditelje nije sve tako jednostavno kao što izgleda.

Naime, mnoge škole proceduru nabavke udžbenika pokreću u tekućoj školskoj godini za sledeću uz povoljnost otplate na rate, tako da je konkretno za opštinu Doljevac većina roditelja udžbenike već kupila. Situacija bi mogla da se promeni eventualno za sledeću školsku godinu.

Naime, kako su nam rekli u ovdašnjoj školi oni su spremni da za naredni školski ciklus uzmu u obzir sve izdavače koji u tom trenutku na našem tržištu nude udžbenike i tu nije ništa sporno. Medjutim, kako naglašava direktor Goran Ilić zakonom je predvidjeno da se izdavač koji će se koristiti u nastavi bira na svake četiri godine i on se u tom četvorogodišnjem periodu ne može menjati. Tako je u školskoj 2018/2019. godini odabrana literatura za 1. i 5. razred, 2019/2020. odabrane su knjige za 2. i 4. razred, a 2020/2021. za 3. i 7, dok će se 2021/2022. birati izdavači za 4. i 8. razred. Godinu dana posle toga opet će se odlučivati o 1. i 5. razredu. Eventualne promene udžbenika i izdavača tada su moguća za te konkretne razrede. Naglašava da veliki broj izdavača takodje nudi onlajn udžbenike besplatno, ali da iz tehničkih razloga nije izvodljivo na taj način održavati nastavu.

Direktor Ilić takodje kaže da će u predstojećoj školskog godini 241 učenik iz opštine Doljevac učiti iz udžbenika koje su dobili besplatno, a to su djaci koji nastavu prate po IOP programu, kao i treće i svako naredno dete iz porodice, a da oni realizuju i akciju prikupljanja i podele polovnih udžbenika, jer oni koji su ih dobili besplatno ih na kraju školske godine vraćaju školi.

Kako smo saznali u doljevačkoj školi se o izdavaču dogovara nastavni kadar. Učitelji većinom odlučuju o izdavaču i on mora biti jedinstven na nivou škole, a i nastavnici se takodje dogovaraju za svoj nastavni predmet. Kod starijih razreda mogu se pojaviti razni izdavači od predmeta do predmeta, ali za konkretni predmet to mora biti jedan izdavač, kao bi se sledio jedinstven nastavni program na nivou škole.

Inače, roditelji učenika osnovnih škola u Srbiji za komplet udžbenika moraju izdvojiti od 6.000-7.000 do više od 18.000 dinara, koliko su najskuplji kompleti za više razrede.

Trenutno recimo komplet udžbenika za drugi razred košta oko 8 000 dinara, a ono što su mnogi roditelji primetili je da se poslednjih godina skoro svi udžbenici za niže razrede izradjuju tako da ih posle toga mladja deca ne mogu naslediti, jer se u njima piše, rešavaju zadaci ili lepe sličice, odnosno da služe ujedno i kao radni listovi. Tako na primer kod udžbenika za prvi razred eventualno se može naslediti samo čitanka, dok se sve ostalo mora novo kupiti.

Kod starijih razreda to uglavnom nije slučaj tako da mnogi roditelji pribegavaju kupovini polovnih knjiga, kod kojih je i cena prepolovljena u odnosu na nov udžbenik, a krajem leta u većim gradovim zaživi i tzv. pijaca udžbenika, gde je pored kupovine moguća i zamena. Ipak, pojedini razredi kreću rad po novim programima, tako da su i tu potrebni novi udžbenici. Cenu udžbenika od petog do osmog razreda dižu i novi nastavni predmeti i što uz udžbenike idu i radne sveske i dodatni materijali. U proseku je komplet oko 16.000, što opet zavisi i od izdavača.

Inače, ko želi polovne udžbenike za osnovce i srednjoškolce moći će da ih nabavi do 30. septembra na niškom Keju Kola srpskih sestara. Prodavci će polovne udžbenike prodavati na potezu od Tvrđavskog mosta prema Kamenom mostu na levoj strani Nišave, saopštavaju nadležni.

Kada je pak ponuda školskog pribora u pitanju ona je u manjim sredinama poput naše mnogo skromnija, ali se i u ovdašnjim knjižarama i većim marketima djaci mogu opremiti za školu. Istraživali smo i te cene. U knjižari u Doljevcu sve se može naći u ponudi od olovaka i gumica do rančeva, a što je takodje bitno cene se, kako kažu prodavci, nisu menjale od prošle godine. Rančevi se mogu pazariti po ceni od oko 800 do 5 400 dinara sve zavisi od proizvodjača i kvaliteta koji želite. Pernice bez pribora su od 100 do 340 dinara, a sa priborom od 880 do 1200 dinara. Flomasteri se kreću od 180 do 360 dinara, drvene bojice od 120 do 380, tempere od 180 do 380 dinara, obične olovke od 10 do 50 dinara. Sveske koštaju od samo 15 do 80 dinara format A5, odnosno od 100 do 160 dinara za A4 format, a blokovi za crtanje od 30 do 60 dinara.

Konačnu računicu je bolje da ne stavljamo na papir, zaboleće glava sve nas, a najviše možda roditelje djaka prvaka, koji se sa ovom situacijom suočavaju prvi put. A čak svemu ovome nismo pridodali eventualno novu garderobu i obuću, a da i ne govorimo tek o cenama mesečnih karata za prevoz za srednjoškolce, koji nije jednokratni trošak, već izdatak koji roditelje čeka svakog meseca i najveća je stavka u tim školskim troškovima, a koji se u našem kraju kreće oko pedesetak evra u zavisnosti od deonice za koju se kupuje autobuska karta i eventualne kupovine i karte za gradski autobus. Cena železničkog prevoza jeftinija je, ali po mišljenju mnogih roditelja sa kojima smo razgovarali, iz našeg kraja nema dovoljnog broja polazaka i dolazaka vozova, a i red vožnje ne uklapa se najbolje u termine početka i završetka nastave. Takodje, nisu deca iz svih sela naše opštine u mogućnosti da koriste ovaj vid prevoza.

J.K.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *