Sutra je Dan primirja u Prvom svetskom ratu – neradni dan

Srbija i svet sutra obeležavaju Dan primirja u Prvom svetskom ratu u znak sećanja na 11. novembar 1918. godine, kada su sile Antante potpisale primirje sa Nemačkom i time okončale Prvi svetski rat.

Primirje je potpisano u specijalnom vagonu maršala Ferdinanda Foša, stupilo je na snagu u 11 sati i bilo je na snazi sve do zaključivanja konačnog mirovnog sporazuma u Versaju, 28. juna 1919. godine. U Srbiji je ovaj dan prvi put obeležen 2012. godine.

Državni praznik Dan primirja u Prvom svetskom ratu je neradni dan tako da većina javnih ustanova, institucija i preduzeća neće raditi, dok će prodavnice i ugostiteljski objekti uglavnom raditi.

Kovid ambulanta Doma zdravlja Doljevac radiće uobičajeno od 7 do 22 časa, a služba za zdravstvenu zaštitu odraslih dežuraće 24 časa.

Apoteka u centru Doljevac sutra, 11.novembra, radiće skraćeno od 8 do 16 sati, a u petak i za dane vikenda po ustaljenom radnom vremenu.

Šalteri doljevačke pošte sutra biće zatvoreni, a u petak radiće po redovnom radnom vremenu.

Kako će većina trgovina raditi tokom sutrašnjeg dana kao i veći tržni centri u Nišu ukoliko ste planirali kupovinu JKP „Parking servis“ neće naplaćivati parkiranje. Kako je saopštilo ovo preduzeće neće se obavljati ni kontrola parkiranja na opštim parkiralištima zbog obeležavanja Dana primirja u Prvom svetskom ratu . U ovom periodu neće raditi ni Кorisnički servis na adresi Generala Milojka Lešjanina 39.

Sutrašnji praznik je i jedan od 13 prazničnih dana koje smo imali u toku 2021. godine. Ujedno i poslednji do nove godine.Osim na dane državnih praznika, zaposleni imaju pravo da ne rade u dane određenih verskih praznika.

Podsetimo, kao glavni motiv za amblem ovog praznika koristi se cvet Natalijine ramonde, a u amblemu se pojavljuje i motiv trake Albanske spomenice, koja se nalazi iznad cveta. Cvet Natalijina ramonda, nazvan po kraljici Nataliji Obrenović, poznat je po svojoj neverovatnoj izdržljivosti i pod nadimkom “cvet feniks”, jer, čak i kad se potpuno osuši, može ponovo da oživi kada se zalije. Ponovno rađanje povezuje se sa činjenicom da je i Srbija uspela da “stane na noge” nakon iscrpne borbe.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *